Susisiekite telefonu: +370 655 74073

Įmonės restruktūrizavimas

Į pradžią

Kas tai yra įmonės restruktūrizavimas

RESTRUKTŪRIZAVIMAS – PRIORITETAS PRIEŠ BANKROTO PROCESĄ

Restruktūrizavimas (angl. Restructuring) – Įmonės veiklos pertvarkymas siekiant pagerinti įmonės finansinę būklę ir išvengti bankroto. Restruktūrizavimas gali apimti gamybos modernizavimą, darbo organizavimo pertvarkymą, ūkinės veiklos pakeitimą, turto perleidimą ar įsigijimą, 

 

Susiduriate su finansiniais sunkumais o kreditoriai grasina bankroto byla? Bankrotas ne vienintelė išeitis įmonei esant nemokiai, ar turinčiai finansinių sunkumų. Norint išsaugoti įmonę, Jūsų sprendimas – įmonės restruktūrizavimas.

 

Pasikeitus įstatymams, nuo 2020 m. ir įsigaliojus LR Juridinių asmenų nemokumo įstatymui – Juridinio asmens išsaugojimas tapo prioritetu prieš bankroto procesą.

 

Restruktūrizavimo byla gali būti keliama, jeigu juridinis asmuo yra nemokus arba yra reali tikimybė, kad taps nemokus per artimiausius 3 mėnesius, tačiau vykdo ūkinę komercinę veiklą, leisiančią jam vykdyti savo prievoles ateityje, ir nėra likviduojamas dėl bankroto. Tai reiškia, kad nemoki įmonė, taip pat įmonė, kuriai jau iškelta bankroto byla, tačiau įmonė nėra likviduojama, gali būti restruktūrizuojama, jeigu realiai vykdo veiklą, kuri leis vykdyti prievoles ateityje.

 

Kas yra restruktūrizavimas?

 

Tai antras šansas įmonei kuri susiduria su finansiniais sunkumais ir tie sunkumai yra laikini, bei galimybė gausi kreditorių pagalbą, susitarti atidėti skolos sumokėjimo terminus, ar sumažinti skolos dydį. Tai taipogi įmonės veiklos apsauga nuo priverstinio skolų išieškojimo, kuris gali taip sumažinti įmonės apyvartines lėšas (aktyvus) kad įmonei apsunks veiklos vykdymas, o gal netgi įmonė toliau nebegalės vykdyti savo įprastinės veikos. Iškeliant restruktūrizavimo bylą atlaisvinama įmonės sąskaita reikalinga veiklai vykdyti, stabdomas turto realizavimas.

 

Kuo naudingas įmonės restruktūrizavimas? Įmonės restruktūrizavimo tikslas – padėti įmonei įveikti finansinius sunkumus pertvarkant/pakeičiant įmonės veiklą, išvengiant bankroto bei gaunant kreditorių pagalbą. Tai reiškia, kad įmonė išsaugos veiklą ir išvengs bankroto.

 

Visų pirma, teismui priėmus pareiškimą dėl restruktūrizavimo bylos, įmonės turtas gali būti areštuojamas, tačiau tokio turto realizavimas ir išieškojimas sustabdomi, todėl įmonė įgyja apsaugą, kad jos turtas nebus realizuojamas prasidėjus restruktūrizavimo procesui. Taip pat nuo teismo nutarties iškelti restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo nutarties patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos yra draudžiama vykdyti visas finansines prievoles, išieškoti skolas iš tokios įmonės, skaičiuoti netesybas ir t.t.

 

 

Restruktūrizavimo bylos keliamo sąlygos. 1) juridinis asmuo turi finansinių sunkumų; 2) juridinis asmuo yra gyvybingas, tai reiškia vykdo veiklą, kuri leis vykdyti įmonės prievoles ateityje ; 3) juridinis asmuo nėra likviduojamas dėl bankroto.

 

Kas gali inicijuoti restruktūrizavimo procesą? Restruktūrizavimo procesą gali inicijuoti įmonės vadovas arba kreditorius, kurio reikalavimas (pradelstas) viršija 8 400 Eur (10 MMA).

 

Kokie dokumentai/duomenys reikalingi kreipiantis į teismą dėl restruktūrizavimo bylos. Pareiškime teismui dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo nurodoma priežastys, dėl kurių prašoma iškelti restruktūrizavimo bylą ir pridedama:

 

1) dokumentai, kuriais patvirtinamas juridinio asmens teisės kreiptis į teismą dėl nemokumo bylos iškėlimo atsiradimas (dokumentai įrodantys, kad asmuo yra įmonės vadovas arba kreditorius (tokiu atveju pridedami skolą, kuri viršija 8 400 Eur pagrindžiantys dokumentai, sutartys, sąskaitos ar kita).

 

2) dokumentai, kuriais patvirtinama, kad juridinis asmuo atitinka restruktūrizavimo ar bankroto bylos iškėlimo sąlygas (kreditorių ir debitorių sąrašai, sutartys, kurias įmonė žada vykdyti ateityje, turimo turto sąrašas ir kita).

 

3) juridinio asmens kreditorių (įskaitant neribotos civilinės atsakomybės juridinio asmens dalyvio kreditorius) ir skolininkų sąrašai, kuriuose nurodoma asmens vardas ir pavardė, jeigu jis fizinis asmuo, arba pavadinimas ir kodas, jeigu jis juridinis asmuo, gyvenamosios vietos ar buveinės adresai, reikalavimų sumos, įvykdymo terminai ir užtikrinimo būdai;

 

4) juridinio asmens finansinių ataskaitų rinkinys už laikotarpį nuo ataskaitinių finansinių metų pradžios iki pareiškimo teismui dėl nemokumo bylos iškėlimo pateikimo dienos ir praėjusių finansinių metų finansinių ataskaitų rinkinys, jeigu jis nėra pateiktas Juridinių asmenų registro tvarkytojui;

 

5) informacija apie teismuose iškeltas bylas ir išieškojimus ne teismo tvarka;

 

6) informacija apie įkeistą turtą ir įkeitimu ar hipoteka užtikrintus įsipareigojimus;

 

7) juridinio asmens sąskaitų, įskaitant areštuotas sąskaitas, sąrašas;

 

8) kiti dokumentai, kurie, juridinio asmens nuomone, gali būti svarbūs nemokumo bylai iškelti.

 

9) restruktūrizavimo plano projektas ir juridinio asmens dalyvių susirinkimo sprendimas dėl pritarimo restruktūrizavimo plano projektui (šiuos dokumentus padedame suruošti);

 

10) einamųjų mokėjimų, kuriuos juridinis asmuo turi mokėti kiekvieną kalendorinį mėnesį, sąrašas, nurodant konkrečią didžiausią lėšų sumą, kuri per vieną kalendorinį mėnesį gali būti panaudota šiems mokėjimams mokėti, ir pagrindimo dokumentai;

 

11) nuo teismo sprendimo iškelti restruktūrizavimo bylą įsiteisėjimo dienos iki teismo sprendimo patvirtinti restruktūrizavimo planą įsiteisėjimo dienos mokėjimų kreditoriams sąrašas, jeigu juridinis asmuo prašo netaikyti visų ar dalies LR Juridinių asmenų nemokumo įstatymo 28 straipsnio 1 dalies nuostatų;

 

12) informacija apie numatomą tarpinį finansavimą, nurodant numatomų gauti paskolų dydį, sąlygas, įvykdymo užtikrinimo būdus ir kitus finansavimo šaltinius iki restruktūrizavimo plano patvirtinimo;

 

13) jeigu prašoma paskirti nemokumo administratorių, siūlomo nemokumo administratoriaus vardas ir pavardė, jeigu jis fizinis asmuo, ar pavadinimas ir kodas, jeigu jis juridinis asmuo, jo eilės numeris Nemokumo administratorių sąraše, duomenys ryšiams palaikyti (adresas, telefono numeris, elektroninio pašto adresas ir kiti) ir nemokumo administratoriaus sutikimas-deklaracija.

 

Restruktūrizavimo proceso trukmė. Pats restruktūrizavimo plano įgyvendinimo laikotarpis – 4 metai, kuris gali būtų pratęstas vienerių metų laikotarpiui. Tačiau reikia pažymėti, kad šis laikotarpis neapima pareiškimo dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo teisme pateikimo, teismo nutarties dėl restruktūrizavimo bylos iškėlimo, kuri turi būti priimta per 30 dienų (gali būti pratęsta dar 30 dienų), įsiteisėjimo termino (14 dienų nuo nutarties iškelti restruktūrizavimo bylą įteikimo dienos); restruktūrizavimo plano rengimo bei tvirtinimo kreditorių grupėse bei teisme (apie 6 mėn.)

 

Kreditorių nuomonė apie įmonės Restruktūrizavimą (nemokumo procese) taip pat yra palanki. Čia galite susipažinti su vienos iš finansinių įstaigų teisininkų nuomone.